Jak vybrat střešní okna, abyste měli podkroví plné světla?

0 min čtení
Prostorné schodiště s velkými střešními okny, vyplňující prostor přirozeným světlem a výhledem ven | VELUX
Sníte o tom, že proměníte nepoužívané zaprášené podkroví v živou a světlou místnost plnou denního světla? Přečtěte si více o všech typech oken do podkroví a seznamte se s postupem přestavby podkroví.

Investice do střešních oken znamená nejen více přirozeného světla a lepší větrání, ale také lepší izolaci a zvýšení hodnoty nemovitosti. Řešení se střešními okny promění každý prostor ve vaše oblíbené místo.

Nejdřív to nejdůležitější: společnost VELUX nabízí několik řešení, která vytváří celkový dojem ze střešních oken: od elektrických střešních oken až po rolety z recyklovaných materiálů. Střešní okna obvykle vydrží desítky let, proto je lepší vše náležitě naplánovat a řídit se heslem „Dvakrát měř, jednou řež!“ Postupujte podle našeho průvodce a pojďte prozkoumat své možnosti, abyste si vytvořili co nejútulnější prostor.

V tomto článku se dozvíte nejen o střešních oknech, ale také o dostupném příslušenství, které jsou nezbytné pro maximální pohodlí – o dalších třech klíčových kategoriích výrobků, které pomáhají chránit před horkem, regulovat světlo v místnosti a chránit před hmyzem.

Střešní okna s manuálním nebo dálkovým ovládáním

Střešní okna lze otevírat dvěma způsoby: manuálně nebo dálkově. Zatímco manuálně ovládaná okna jsou dobrým každodenním řešením, elektrická okna se doporučují z důvodu bezbariérovosti, pro seniory nebo osoby žijící se staršími lidmi, nebo v případě budování inteligentní domácnosti. A nebo prostě obecně pro zvýšení komfortu vašeho domova. Jen si představte, že si regulujete světlo a čerstvý vzduch z pohodlí pohovky...

Možnosti střešních oken

Při výběru střešních oken do podkroví se můžete rozhodnout mezi okny s horním a spodním ovládáním. Horní madla jsou častější volbou, zatímco spodní se doporučují v případě vysokých nadezdívek. V případě oken VELUX nabízejí obě varianty skvělou ergonomii a cenově jsou srovnatelné s kyvnými střešními okny. Okna s horním ovládáním lze pro vaše pohodlí motorizovat dodatečně. Představte si, že střešní okno i venkovní roletu můžete ovládat z mobilu prostřednictvím aplikace.

Pokud je střešní okno umístěno v malé výšce (90–120 cm od úrovně podlahy), zvolte kyvné střešní okno s horním madlem. Protože je madlo nahoře, můžete pod okno umístit nábytek. Pokud je umístěno ve výšce 80–100 cm, můžete mít při sezení výhled ven – stejně jako v případě svislých oken.

Pokud je spodní hrana střešního okna ve výšce 130 až 150 cm od podlahy, zvolte kyvné střešní okno se spodním madlem. V tomto případě nedoporučujeme umisťovat pod okno nábytek. Vzhledem k tomu, že horní část střešního okna je obvykle mimo dosah, lze venkovní doplňky pro ochranu před horkem pohodlně ovládat pouze pomocí solárního nebo elektrického napájení.

Pokud je spodní hrana střešního okna ve výšce 90 až 120 cm od úrovně podlahy, může být optimální volbou také výklopně-kyvné střešní okno. Po jeho otevření se vám naskytne nerušený panoramatický výhled. K otevírání a zavírání slouží spodní madlo.

Naplánujte si podkroví

Dřevo, nebo polyuretan?

Dřevo i polyuretan jsou standardními materiály pro střešní okna a považují se za optimální prvky podkroví. Nevyžadují téměř žádnou údržbu. Klasické dřevěné řešení se hodí do všech domácností. Celodřevěná varianta s bezbarvým lakem se doporučuje do tradičních interiérů (je možné ji natřít jakoukoli barvou), zatímco bílá bezúdržbová varianta s polyuretanovou povrchovou úpravou se nejlépe hodí do moderního nebo minimalistického prostředí.

Bílé bezúdržbové varianty VELUX s polyuretanovou povrchovou úpravou jsou spolehlivá střešní okna, která jsou odolná proti vlhkosti a nemají viditelné spáry, proto se polyuretanová povrchová úprava doporučuje do místností s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny nebo kuchyně, do nepřístupných prostor nebo kanceláří a dílen díky své efektivní a čisté estetice. Všechna okna mají velmi dlouhou životnost, budou vám dělat radost po desítky let.

Střešní okna s dvojsklem nebo trojsklem

Čím více vrstev, tím lepší izolace – střešní okna s trojsklem mají lepší zvukovou a tepelnou izolaci ve srovnání s dvouvrstvými variantami. Nezapomeňte: lepší izolace vám šetří peníze.

Před výběrem zvažte, která z následujících možností se do vašeho podkroví hodí nejlépe.

Jaké vybrat zasklení?

Zasklení 61 je vyrobeno pro úsporu energie. Jedná se o trojsklo s vysoce kvalitní tepelnou izolací za přijatelnou cenu. Zabraňuje tepelným ztrátám a účinně chrání před hlukem z ulice.

Varianta zasklení 64 je určena pro úsporu energie a pohodlí. Zasklení má vynikající tepelnou izolaci, zvýšenou ochranu proti hluku (včetně hluku při dešti). Venkovní sklo okna je vybaveno snadno čistitelnou povrchovou úpravou, proto vnější sklo vyžaduje menší potřebu čištění.

Zasklení 68 je vyrobeno s ohledem na pohodlí. Jedná se o třívrstvé sklo, které nabízí všechny prémiové standardní funkce VELUX a lepší energetickou účinnost. Sklo snižuje pocit chladu, který může v zimě vycházet z okna.

Zasklení 66 je zaměřeno na pohodu. Toto třívrstvé sklo minimalizuje pocit chladu a blokuje vnější hluk, takže se budete cítit v teple a uvolněně. Jeho snadno čistitelná vrstva proti rosení zajišťuje jasnější výhled bez překážek.

Zasklení 62 pomáhá tlumit hluk a zvyšuje tak komfort. Toto okno s trojvrstvým zasklením nabízí redukci zvuku až 42 dB a špičkovou tepelnou izolaci. Je to ideální řešení do domácností, které potřebují vyšší úroveň ochrany před vnějším hlukem a studeným počasím.

Zasklení 70 je vyrobeno s ohledem na pohodlí. Je to dvouvrstvé sklo, které poskytuje vysoký komfort se všemi standardními funkcemi, včetně nového omezení hluku z deště, vrstveného bezpečnostního skla, ochrany před UV zářením a extra pevného tvrzeného skla.

Vnitřní a venkovní rolety

K vašemu novému střešnímu oknu VELUX je k dispozici různé příslušenství. Široká škála vnitřních rolet nabízí nespočet barev inspirovaných přírodou, které se hodí k odfiltrování slunečního světla i k úplnému zatemnění pro odpolední spánek. Venkovní rolety jsou určeny k ochraně vašeho podkroví před spalujícím letním žárem nebo k udržení tepla uvnitř v zimě. Vnitřní i venkovní rolety jsou k dispozici také s elektrickým a solárním napájením.

Jedno střešní okno, nebo kombinace několika střešních oken?

Při přestavbě podkroví máte možnost zabudovat nejen jedno, ale hned několik střešních oken. Pokud zvolíte druhou možnost, získáte ještě více přirozeného světla, které vám zlepší náladu i zdraví, a budete si užívat pocitu, že máte větší prostor, než ve skutečnosti je. Zjistěte také více o balkonech a terasách se snadnou montáží od profesionálů ze společnosti VELUX. Chcete si s nimi promluvit?
Odborné poradenství zdarmaZajímá vás, jak by váš domov vypadal s ideálním množstvím přirozeného denního světla? Pak jste na správném místě. Naši poradci pro návrh denního světla VELUX jsou zde, aby vám pomohli využít plný potenciál vaší střechy a prosvětlit váš domov.Začít

Autor

Redakční tým VELUX

Sdílet

Přečtěte si více článků

Udržitelnost
Střešní okna VELUX mohou vytvořit lepší a zdravější vnitřní prostor pro příští generace. Jsou vyrobena tak, aby vydržela, z certifikovaného dřeva. Rozhodli jsme se snížit naši uhlíkovou stopu, od způsobu, jakým nakupujeme materiál a řídíme naše operace, až po produkty, které dodáváme našim zákazníkům. Stanovili jsme si ambiciózní cíle snížit naši uhlíkovou stopu a překročit rámec našeho hodnotového řetězu a financovat lesní projekty, které zachytí ekvivalent našich celkových historických emisí z našeho provozu.​
Přečti si celý článek
Průvodce: Jak předejít kondenzaci, plísním a průvanu kolem oken
Máte problémy s průvanem, kondenzací nebo plísní kolem oken? Přečtěte si zde, jak se s těmito problémy nejlépe vypořádat a zajistit si tak zdravé vnitřní klima na dlouhou dobu.
Přečti si celý článek
Udržitelná stavba: jak vytvořit domov s nízkou uhlíkovou stopou
Sníš o udržitelném domově? Přečti si o principech udržitelných domů a jak proměnit svůj zelený sen v realitu.
Přečti si celý článek
Jak navrhnout interiér plný denního světla: podrobný průvodce
Jak efektivně využít denní světlo při zařizování interiéru? Přinášíme tipy pro umístění oken, funkční uspořádání i efektivní okolí domu. Přečti si víc.
Přečti si celý článek
Proměňte svou kuchyň pomocí těchto tipů pro návrh kuchyně
Hledáte tipy pro design kuchyně? Udělejte si z kuchyně živý, funkční a krásný prostor podle těchto tipů.
Přečti si celý článek