Budování podkrovních pokojů je správná cesta
Záleží na každém detailu
1. Pokud vám dům začíná být malý (rodina se rozrostla nebo děti, které dosud bydlely společně, potřebují samostatné pokoje), není prodej nemovitosti a koupě nové jedinou možností. Alternativou je renovace podkroví. Pokud se pro ni rozhodnete, nemusíte opouštět svůj milovaný domov ani čtvrť, nemusíte se loučit s přáteli a vaše děti nemusí měnit školu.
2. Nechte si dostatek času na přípravu renovace podkroví. Pro začátek se obraťte na místní úřady a zjistěte, co je povoleno a co ne. Vyplatí se také navštívit kancelář místního hlavního architekta a získat všechny potřebné informace.
3. I když zákon nevyžaduje, abyste měli schválený stavební plán a účast architekta, přesto se s ním poraďte, pokud můžete. Kromě nabídky různých možností může být architekt v kontaktu s odborníky, jako jsou mechanici zemin a statici nebo odborníci na ochranu dřeva, kteří mohou poskytnout přesné posouzení stavu vašeho domu. To je důležité i proto, že chcete vědět, jaká omezení by mohla při přestavbě půdy vzniknout. Ještě před tím vším si však udělejte test posouzení domu, abyste se rozhodli, zda lze podkroví vůbec přeměnit na obytný prostor. Projděte si nejzákladnější kontrolní seznam, který zahrnuje otázky jako např: Je výška stropu alespoň 2 metry?
4. Pokud znáte místní stavební předpisy a posoudili jste stav a vlastnosti domu, můžete začít dávat svým představám konkrétní podobu. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je s pomocí architekta, jak často vyžaduje zákon. V každém případě si vyberte takového, který má s přestavbou podkroví bohaté zkušenosti. A co je ještě důležitější, musí být otevřený vašim představám a naslouchat vašim potřebám.
5. Po dokončení návrhů je třeba provést odhad nákladů. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je získat cenové nabídky od stavebních firem na jednotlivé práce potřebné k realizaci. Je třeba oslovit více než jednu stavební firmu. Předběžný výpočet nákladů na realizaci lze provést na základě průměru získaných cenových nabídek.
6. Pokud máte k dispozici tržní odhad nákladů a ten odpovídá vašim finančním možnostem, můžete se do přestavby pustit. Zkušenosti však ukazují, že během realizace se často objeví nepředvídané práce, které zvýší celkovou cenu nákladů až o 20 %. Pravděpodobnost dodatečných nákladů lze snížit na minimum dobře připraveným a podrobným plánem realizace. Ale mějte na paměti, že neočekávaným situacím stejně nemůžete stoprocentně zabránit.
7. Pokud jde o realizaci, nabízejí se dvě možnosti. Za prvé můžete vyhledat odborníky a uzavřít s nimi smlouvy na jednotlivé fáze prací. Jednoznačnou výhodou tohoto postupu může být nižší cena. Znamená to však, že budete zodpovědní za plánování prací a budete muset řešit případná zpoždění. Druhou možností je najmout si generálního dodavatele. Ten je sice dražší, ale zbaví vás nutnosti trávit svůj drahocenný čas výběrem odborníků, plánováním prací a, což je pravděpodobně nejobtížnější, řešením zpoždění.
8. Je to poměrně ohraná písnička, ale každý stavař a řemeslník musí mít nejméně dvě z následujících tří charakteristik: co nejrychlejší provedení práce, nízkou cenu, vysokou kvalitu. Musíte se rozhodnout, které dvě jsou pro vás nejdůležitější. Podle našeho názoru je to ta poslední, c. Přestavba půdy je speciální typ stavby, která vyžaduje velké zkušenosti a zručnost.
9. Uspořádání – buďte dobrým šachistou a myslete vždy několik kroků dopředu. Později bude snazší změnit uspořádání stěn nebo nábytku, pokud nyní umístíte dveře, okna a svítidla a nainstalujete elektrické rozvody tak, aby vyhovovaly případným budoucím potřebám. A nezapomeňte na plánování úložných prostor, které by v podkroví se šikmým stropem mohlo být docela složité.
10. Přístup do patra. Schodiště vybírejte s rozvahou. Postarejte se, abyste nemuseli přecházet celý dům, pokud budete chtít vyjít do patra. Nevytvářejte spoustu zbytečných průchodů. Naplánujte si pohodlné schodiště. Myslete na starší/mladší členy rodiny. Výška schodů by neměla přesahovat 17 cm, měla by se spíš blížit 16 cm. Nezapomeňte také na zábradlí.
11. Při plánování konkrétního umístění střešních oken dbejte na dostatečnou výšku parapetu. Mějte také na paměti, že byste měli mít možnost pohodlně se dívat oknem vsedě i vestoje. Pokud je výška spodního rámu příliš velká, vidíte skrz něj pouze při pohledu nahoru, což má za následek pocit, jako byste byli v jámě nebo na dně studny. Výška horního rámu by také neměla být příliš nízko, jinak byste měli výhled pouze směrem dolů. Pokud jde o velikost střešního okna, vybírejte co největší nebo použijte řešení s více okny, protože pokud se ukáže jako příliš malé, bude pozdější výměna složitá.
12. Ačkoli střešní okna přinášejí do podkrovních prostor skvělé osvětlení, nezapomeňte si dopředu naplánovat, jak budete regulovat teplo a světlo. Věnujte pozornost výběru správných výrobků pro zastínění pro svá okna, jako jsou venkovní rolety VELUX. Ty mohou být automatizované a napájené solárně nebo elektricky. Tímto způsobem můžete dokonce eliminovat potřebu používání klimatizace. Mějte však na paměti, že tepelnou ochranu neřeší vnitřní rolety, ale pouze ty venkovní.
13. Při navrhování osvětlení použijte několik triků. Na jedné straně je možné se vyhnout instalaci tradičního osvětlení na stropě díky šikmým stropním plochám. Můžete tedy použít nástěnné konzoly, výklopná, zapuštěná svítidla, případně skryté LED osvětlení. Na druhou stranu byste mohli využít benefiz přirozeného světla proudícího skrze okna. Nemluvě o tom, že rolety jsou dobrým způsobem, jak světlo regulovat a tlumit. Jen se ujistěte, že jste využili speciální možnosti, které vaše podkroví nabízí. K instalaci světel lze například využít i viditelnou dřevěnou konstrukci podkroví.
14. Jedním z typických znaků podkroví je, že obsahuje různé nízké prostory a výklenky, které se na první pohled zdají být nevyužitelné. Využijte je jako úložné prostory, aby zbývající prostor působil vzdušněji. Střešní konstrukci v interiéru nezakrývejte. Zviditelnění dřevěných konstrukčních prvků dodá prostoru zvláštní atmosféru, ať už je ponecháte v původním přírodním stavu, nebo je natřete.
15. Měli byste také pečlivě naplánovat umístění koupelny. Ideální by bylo, kdyby se nová koupelna nacházela nad stávajícím sociálním zařízením v přízemí. Tímto způsobem si ušetříte spoustu sekání, řezání a probourávání.