Proměna půdy v prosluněné bydlení

4 min čtení
Chvíle relaxace na pohovce v prosvětleném obývacím pokoji se střešními okny, dřevěnými trámy a pokojovými rostlinami. | VELUX
Když se Line a Marcovi narodilo třetí dítě, jejich byt v oblíbené městské čtvrti jim začal být těsný. Místo stěhování se ale rozhodli pro půdní vestavbu. Z malého bytu tak vznikl vzdušný domov plný světla a rodina může dál žít v centru města, které si zamilovali.
Důležité tipy
  • Rozšíření bydlení do výšky může být skvělým řešením při nedostatku prostoru, hlavně pokud máš přístup k nevyužívané půdě.
  • S elektrickými okny a markýzami můžeš snadno ovládat teplotu a kvalitu vzduchu v podkroví.
  • Střešní okna přivedou do místnosti až dvakrát více denního světla než běžná fasádní okna.

Dům, nebo byt? Dilema mladé rodiny

Dnes si Line a Marko užívají svůj vzdušný byt s výhledem, jaký si přáli. V centru města našli to pravé místo k životu.

Před pár lety ale stáli před velkým rozhodnutím. S narozením třetího dítěte jim byt ve čtvrtém patře začínal být malý.

Stěhování ale nebylo ideální řešení. Za rohem bydlela rodina i přátelé, a nechtěli tak přijít o každodenní setkávání. Oba také pracují v centru, takže by se jim prodloužila cesta do práce. Navíc si svou čtvrť opravdu oblíbili, je v ní totiž stejný klid jako na předměstí.

„Když se střecha otevřela a dovnitř proudilo denní světlo, běhal mi mráz po zádech. Ten pocit někdy mívám ještě i dnes."

Řešení se našlo přímo nad hlavou

Line s Marcem nakonec objevili perfektní řešení. Mohli odkoupit půdu přímo nad svým bytem – nevyužitý tmavý prostor, který do té doby fungoval jako sklad. Přestavba nebyla jednoduchá, ale odstartovala novou kapitolu jejich rodinného života.

"Původně jsme bydleli v bytě o 100 metrech čtverečních, který vznikl spojením dvou malých bytů. Po připojení půdy máme 170 metrů čtverečních. Vybudovali jsme střešní terasu a v podkroví vytvořili otevřený prostor s ložnicí a obývákem. Zachovali jsme i původní architektonické prvky, které k bytu skvěle ladí," říká Line.

Denní světlo v každém koutě

Když se Line s Marko rozhodli rozšířit byt o další patro, věděli hned, že chtějí do nového prostoru přivést co nejvíce denního světla.

Line vysvětluje, proč to pro ně bylo tak důležité: „V bytě ve čtvrtém patře jsme byli spokojení, i když vyběhnout schody s dětmi a nákupem nebylo vždycky jednoduché. Ale nadchlo nás světlo, které nám přinesla vestavba. V pátém patře jsme měli ještě více možností, jak si domů pustit ještě více denního světla. U bytu nemůžeš měnit fasádu domu, ale mohli jsme si přizpůsobit střechu – proto jsme chtěli co nejvíc střešních oken. Dokonce jsme žádali povolení na víc oken, ale i těch 17, co máme, je skvělých.""

Proměna pátého patra díky 17 střešním oknům byla obrovská. Marko s nadšením vzpomíná na chvíli, kdy řemeslníci začali ve střeše vyřezávat otvory pro okna. Oba je s Line je pozvali nahoru na žebřík, aby se podívali.

„Ten první pohled byl úžasný. Deset let tu byla jen tmavá půda. Když se pak střecha otevřela a prostor zalilo světlo, naskočila mi husí kůže. Ten pocit mám občas ještě i dnes.""

Před a po: z tmavé půdy vznikl díky střešním oknům vzdušný a světlý domov.

Promyšlená kombinace ručních a elektrických oken

Line s Marcem pečlivě vybírali z různých střešních oken VELUX, aby našli ideální řešení pro všech 17 oken. Rozhodli se pro 6 ručně ovládaných kyvných oken, 9 elektrických kyvných oken a 2 ruční výklopná okna. Protože vznikl otevřený prostor od čtvrtého patra až po hřeben střechy s výškou skoro 10 metrů, musela být některá okna na elektrické ovládání – na ruční ovládání by se nedalo dosáhnout. Pod okny vzniklo schodiště, které spojuje obě patra.

Chytrá regulace teploty

Od architektů se Line s Marcem dozvěděli, že tolik střešních oken by mohlo v podkroví způsobit přílišné horko. Díky správnému výběru oken a rolet VELUX ale našli způsob, jak mít dostatek světla a zároveň příjemnou teplotu.

Marko popisuje jejich řešení: „Dovnitř jsme dali zatemňující rolety a z druhé strany pak venkovní rolety, hlavně tam, kde máme večerní slunce. Venkovní rolety zabrání přehřívání, protože sluneční paprsky zachytí ještě před sklem. Elektrická okna si můžeme načasovat, aby se otevřela, když jsme v práci. Když se vrátíme domů, je už vyvětráno a v prostoru je příjemně."

Užij si přirozené světlo po celý rok

Střešní okna přivedou do místnosti až dvakrát více světla než běžná fasádní okna. Marko potvrzuje, že je to v podkroví opravdu poznat: „Je úžasné mít tolik denního světla, zvlášť když žiješ tam, kde jsou v zimě krátké dny. Čím jsi výš, tím víc světla získáš – a tady nahoře to opravdu cítíme. Máme tu světlo celý rok, v zimě i v létě, i když zrovna není slunečno."

Line si užívá, jak se světlo v bytě během dne proměňuje. „Světlo k nám proudí pořád, i když je zataženo. Když svítí slunce, vytváří v místnosti nádherné stíny. A při východu a západu slunce se nám na bílých stěnách objevují jemně růžové odlesky."

Každý má své oblíbené místo

Půdní vestavba dala rostoucí rodině nejen více prostoru, ale jak Marko říká, každý si tu našel svůj oblíbený koutek.

„Konečně má každý prostor pro vlastní relax. Nejmladší syn si může hrát ve svém koutku, už nemá hračky v obýváku jako dřív. A starší děti mají každé vlastní pokoj – to je pro ně obrovská změna."

I Line si v novém podkroví našla své místo. „Před střešní terasou máme schůdek, kam si ráda sedám s polštářem. Je to skvělé místo – když tam sedím a čtu si, jsem ve stejné výšce jako náš tříletý malý průzkumník."

Místo, které si zamiluješ na první pohled

Line s Marcem splnili svůj sen o vzdušném podkrovním bytě plném světla. S radostí pozorují, že když k nim přijdou hosté, jsou z nového prostoru stejně nadšení jako oni. „Když k nám někdo přijde, žasne, jak je tu nahoře prostorno. Takový byt v centru města většina lidí nečeká,"" říká Line.

Marko vysvětluje, že podkroví přirozeně táhne rodinu i návštěvy nahoru: „Když přijdeme z práce, většinou hned zamíříme do patra. Když je hezky, často jíme na terase – mít možnost jíst venku je skvělé. Večer se tu rádi sejdeme v obýváku u televize. A když přijdou přátelé, trávíme čas také tady nahoře.""

Publikováno / poslední aktualizace

čvc 31, 2024

Sdílet