Z tmavého podkroví vytvořila Petra svůj vysněný domov
Rozhodnutí zůstat doma
Po dokončení vysoké školy stála Petra, stejně jako spousta jejích vrstevníků, před dilematem – odstěhovat se do malého bytu blíž městu, nebo zůstat v rodinném domě, kde vyrůstala, a zařídit si v podkroví samostatný byt, nezávislý na zbytku domu? Bez velkého váhání si vybrala druhou možnost.
Z podkroví, které kdysi využívala pro svá dětská dobrodružství, se po důkladné rekonstrukci stal domov, kde se cítí skvěle.
„Před dvěma lety vypadalo podkroví úplně jinak – tmavé a plné nepotřebných věcí. Bylo zároveň rozdělené na menší prostory a fungovalo jako dva samostatné byty. V jedné části podkroví byl můj dětský pokoj a úložné prostory, v druhé části měla své pokoje babička. Rozhodli jsme se celou plochu spojit do jednoho bytu o rozloze zhruba sto metrů čtverečních, ve kterém mám všechno, co potřebuji – obývák s jídelnou a kuchyní, koupelnu, toaletu, prádelnu, ložnici, pracovnu a moji oblíbenou část – terasu,“ popisuje Petra s tím, že celá tato proměna byla realizovatelná díky produktům VELUX.
„Věděla jsem, že chci hodně světla a toužila jsem po střešní terase. Jenže každé klasické řešení s terasou znamenalo, že bychom museli ‚ustoupit se střechou‘ a zmenšit vnitřní prostor, aby vznikl prostor pro terasu. A když už jsme to málem vzdali, mamka objevila skvělé řešení – střešní terasu VELUX. Je to produkt, který funguje jako kombinace střešního a svislého okna, které se dá otevřít pro vstup na terasu. Toto řešení nás nadchlo, protože nám umožnilo využít stávající střechu a proměnit ji v terasu, a přitom zachovat stejnou plochu vnitřního prostoru,“ vysvětluje Petra.
Perfektní místo pro relaxaci
Střešní terasa a postor kolem ní je Petřina nejoblíbenější část bytu, kde ráda odpočívá. Většinu volného času tráví právě tady – buď na terase, kde si užívá příjemného počasí, nebo uvnitř, odkud má krásný výhled do okolí.
„Střešní okna prostor výrazně proměnila a dala mu úplně nové možnosti využití. Kromě toho, že přivádějí spoustu denního světla, na některých místech poskytla více prostoru, lepší možnosti větrání i pocit otevřenosti a volnosti. Nejvíc je to vidět v ložnici. Vzhledem k výšce podkroví jsme se rozhodli vytvořit galerii v nejvyšší části pod hřebenem střechy, kde jsme plánovali ložnici. Bylo těžké si představit, že by v tom nízkém tmavém prostoru mohl vzniknout příjemný prostor, ale když jsme nainstalovali okna, všechno se změnilo. Získali jsme nádhernou romantickou a světlou ložnici, ve které se výborně spí. Moc ráda se z postele dívám na hvězdy, a nejvíc si užívám, když v létě otevřeme okna – to mám pocit, jako bychom spali venku pod hvězdnou oblohou,“ říká Petra, která v podkrovním bytě žije s přítelem.
Chytré využití půdního prostoru
Schody na galerii ukrývají množství skříněk a zásuvek pro ukládání různých věcí. Bydlení v podkroví nabízí spoustu možností, jak využít šikminy a trámy pro vestavěné skříně, knihovny, osvětlení nebo rostliny.
„Rádi vaříme a líbí se nám, že je kuchyňský ostrůvek středem bytu. Vaření je radost a nemusí být schované někde v koutě, právě naopak. Taky je super, že máme u sporáku okno, díky kterému se pára a různé vůně z vaření rychle vyvětrají.“
Úspora energie a pohodlné bydlení
Vzhledem k tomu, že Petřiným oborem je fyzika, mluvili jsme i o energetické stránce podkroví.
„Hodně lidí má obavvy, že v podkroví bude v zimě chladno a v létě horko. Nejdůležitější je dobře zateplit střechu a vybrat kvalitní okna s výbornými vlastnostmi. My jsme zvolili střešní okna VELUX s trojskly a jako dodatečnou ochranu před sluncem máme stínění, markýzy a rolety,“ říká mladá fyzička a dodává, že prostor je světlý, je v něm teplo a svítit se musí opravdu jen za tmy.
„Tohle je můj domov a jsem ráda, že jsem se rozhodla bydlet v domě, kde žijí tři generace – babička, rodiče a se mnou i můj přítel,“ uzavírá Petra.