Jak navrhnout interiér plný denního světla: podrobný průvodce

0 min čtení
Světlá kuchyně s vysokým stropem a velkým střešním oknem
Denní světlo v interiéru není jen praktický prvek, který zajišťuje zdravější prostředí a snižuje spotřebu elektřiny i náklady na vytápění. Jde hlavně o důležitý designový prvek, který dokáže proměnit atmosféru tvého domova. Zjisti, jak můžeš denní světlo využít při navrhování interiéru.
Na co nezapomenout
  • Denní světlo podporuje přirozený biorytmus a přispívá k pocitu pohody.
  • Dostatek denního světla a pravidelné větrání vytváří doma příjemnou atmosféru.
  • Díky promyšlenému využití denního světla můžeš členit velké prostory na jednotlivé zóny a zvýraznit oblíbené dekorace.
  • Krásný přísun světla a dobré vnitřní klima jsou klíčové faktory pro to, jak je váš domov vnímán jako atraktivní.
  • Denní světlo lze strategicky využít k vytvoření zón ve velkých prostorách a k zvýraznění krásných a oblíbených detailů v dekoraci.

Význam denního světla při navrhování obytných prostor

Denní světlo provází architekturu od jejích počátků a je nejpřirozenějším způsobem osvětlení různých budov, včetně domácností.

Podle výzkumů potřebuje naše tělo pro zdravý biorytmus jasné hranice – dostatek světla ve dne a tmu v noci.

S dostatkem denního světla máme lepší náladu, více energie a oči se tolik neunaví.

Přinášíme tipy, které se osvědčily i v severských podmínkách, kde se cení každý paprsek světla. Dostatek světla a čerstvého vzduchu ale potřebujeme mít doma všichni. Pojď se podívat, jak na to.

Užitečné rady pro maximální využití denního světla v interiéru

Plánuješ velkou rekonstrukci nově koupeného domu, nebo chceš jen dostat domů více denního světla? Připravili jsme osvědčené tipy a postupy, které ti při renovaci pomohou.

Orientace domu a přirozenéhé světlo

Před samotnými úpravami je potřeba zjistit, jak je dům orientovaný vůči všem světovým stranám. Stavby orientované na východ nebo západ mají tu výhodu, že denní světlo se uvnitř během dne krásně proměňuje. U domů orientovaných na sever a jih jsou světelné podmínky v místnostech různé, protože jedna strana získává sluneční paprsky a ta druhá zůstává ve stínu.

Když je dům orientovaný na sever, kde je světlo více rozptýlené a interiér se hůře prohřívá, pomůže instalace větších oken nebo jich rovnou můžeš použít více. Ideálním řešením jsou střešní okna –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ díky umístění ve střeše zachytí maximum světla a rovnoměrně ho vpustí do prostoru.

Chceš mít doma dostatek světla? Dodržuj základní pravidlo: rozmísti okna tak, aby směřovala na různé světové strany.

Ranní světlo z východní strany

Zachytit ranní světlo z východu – to je při plánování oken jeden z nejdůležitějších tipů. Právě ranní paprsky totiž pomáhají nastavit náš přirozený biorytmus a fungují jako budíček pro celé tělo. Přirozený biorytmus řídí, kdy máme spát a kdy být vzhůru, ovlivňuje ale i pocit hladu nebo tělesnou teplotu. Dopřej si proto ložnici s okny na východ – tělo ti za ranní dávku světla poděkuje.

Hloubka místnosti

Při výběru a umístění oken je potřeba myslet i na hloubku místnosti. Denní světlo z fasádních oken totiž dokáže prozářit prostor jen do určité vzdálenosti.

V posledních letech je trendem propojování místností. Zejména spojené kuchyně s obývacím pokojem jsou už běžnou součástí našeho bydlení. Takové řešení sice umožňuje vstup světla z různých světových stran, ale zároveň vytváří rozlehlý prostor, který je náročnější prosvětlit jen s pomocí přirozeného světla. Stejnou výzvu představují i chodby uprostřed domu. Pro tyto prostory jsou ideálním řešením střešní okna – přivedou totiž do místnosti dvakrát více denního světla než fasádní okna stejné velikosti. Pokud máš plochou střechu, získáš dokonce až trojnásobek denního světla.

Nech světlo volně proudit mezi místnostmi. Stačí nainstalovat vysoko umístěné skleněné plochy do stěn uvnitř dispozice, které propojí prosvětlené prostory s těmi tmavšími.

Více tipů pro uspořádání chodeb a zařízení menších místností objevíš zde.


Světlíky VELUX změní tmavou chodbu v prosvětlený prostor

Jak okolí domu ovlivňuje množství světla v interiéru

Okolní budovy nebo zeleň mohou ovlivnit množství denního světla v interiéru i samotný výhled z oken. Mysli na to už při plánování rekonstrukce.

Chceš vědět, kolik denního světla prostoru „ubere“ vzrostlý strom nebo sousední dům? Naši odborníci ti pomocí vizualizace ukážou, jak se světlo v průběhu dne v interiéru mění.

Potřebuješ pomoc s projektem renovace bydlení? Získej bezplatnou konzultaciZačínáme

Jak umístit okna, aby podtrhla tvůj styl

Kromě praktických aspektů, jako je orientace domu nebo okolní zástavba, mysli i na to, jakou atmosféru chceš pomocí denního světla vytvořit.

Inspirace tradicí: jak se denní světlo využívalo v minulosti

Při výběru oken se vyplatí respektovat původní architektonický styl domu. K historickým domům a vilám se nejvíce hodí klasicky členěná okna. Naopak pro funkcionalistické vily nebo bungalovy jsou vhodnější jednoduchá okna bez ozdob s minimem vnitřního členění. U rodinných domů ze 60. a 70. let často vidíme souvislou řadu celistvých oken.

I když se rozhodneš pro více oken nebo větší prosklené plochy, je dobré sladit je s původním architektonickým stylem domu. Inspiraci můžeš hledat například na historických fotografiích svého domu.

Při plánování střešních oken mysli na rozdělení prostoru do zón podle jejich využití. Kde by se ti hodilo více světla a lepší větrání? Střešní okna se perfektně hodí třeba nad kuchyňský ostrůvek, kde pomohou odvětrat páru při vaření, nebo nad sprchový kout pro rychlé vyvětrání po horké sprše. Pro ložnice a koupelny jsou střešní okna ideální volbou. Zajistí dostatek světla a přitom ti zajistí soukromí.

A dobrou zprávou je, že střešní okna je možné instalovat do všech typů střech & dokonce i do historických domů s doškovou střechou.

Neboj se experimentovat

Denní světlo může být i kreativní prvek v interiéru. Hraj si s různými velikostmi a tvary oken nebo je rozmísti trochu neobvyklým způsobem. Tvůj domov tak získá osobitou atmosféru a originální charakter.


S velkými fasádními a střešními okny získá prostor nový rozměr. Opticky se rozšíří daleko za okenní rámy.

Tipy pro využití denního světla v interiéru

Nevejdou se ti nová okna do rozpočtu? Nevadí! I drobnými úpravami dokážeš přivést do svého domova více denního světla:

  • Sáhni po světlých barvách: právě barvy rozhodují o tom, jak světle a vzdušně bude tvůj domov působit. Světlé odstíny na stěnách, stropech, u oken i na nábytku ti pomohou prostor opticky zvětšit.
  • Hraj si se světlem – s barevnými vázami, zrcadly, prosklenými vitrínami nebo skleněnými lampami vytvoříš v interiéru zajímavou atmosféru.

Často kladené dotazy

Proč je v interiéru potřeba dostatek denního světla?

Denní světlo prokazatelně zlepšuje náladu, dodává energii a podporuje celkovou pohodu. Dostatek denního světla během dne pomáhá našemu přirozenému biorytmu. Lépe se pak vyspíme a máme více energie.

Jak ho dosáhnout optimálního množství světla?

Pro optimální množství denního světla v místnosti by měla celková plocha oken odpovídat minimálně 20 % její podlahové plochy.

Může mi denní světlo zvýšit hodnotu nemovitosti?

Finanční hodnota tvého domova nezávisí jen na lokalitě, velikosti nebo stavu domu. Dobře prosvětlené nemovitosti působí modernějším, prostornějším a přitažlivějším dojmem. Správně umístěná fasádní i střešní okna zvýrazní přednosti tvého domova a dodají mu osobitý charakter. Nová elektricky ovládaná střešní okna navíc zajistí příjemnější vnitřní prostředí a pomohou ušetřit za energie.

Další podobné články

Průvodce: Jak předejít kondenzaci, plísním a průvanu kolem oken
Máte problémy s průvanem, kondenzací nebo plísní kolem oken? Přečtěte si zde, jak se s těmito problémy nejlépe vypořádat a zajistit si tak zdravé vnitřní klima na dlouhou dobu.
Přečti si celý článek
Udržitelná stavba: jak vytvořit domov s nízkou uhlíkovou stopou
Sníš o udržitelném domově? Přečti si o principech udržitelných domů a jak proměnit svůj zelený sen v realitu.
Přečti si celý článek
Přemýšlíte o výměně střešních oken?
Nastal čas na výměnu střešních oken? Je to správná otázka, na kterou je ale někdy těžké odpovědět. Vaše střešní okna mohou vypadat, že jsou v dobrém stavu, ale jsou vystavena velkému namáhání; v zimě musí snášet mráz a těžký sníh a v létě odolávat spalujícímu horku, navíc musí odolávat větru, dešti, bouřkám a kroupám.
Přečti si celý článek
Jak vybrat střešní okna, abyste měli podkroví plné světla?
Sníte o tom, že proměníte nepoužívané zaprášené podkroví v živou a světlou místnost plnou denního světla? Přečtěte si více o všech typech oken do podkroví a seznamte se s postupem přestavby podkroví.
Přečti si celý článek
Jednoduchá a rychlá výměna střešních oken
Nadešel čas na výměnu střešních oken? Stále nevíte, jak na to? Hledáte právě spolehlivého profesionálního partnera? Nejste si jisti, jak dlouho celý proces trvá? Čtěte dále a dozvíte se všechny odpovědi.
Přečti si celý článek