5 tipů, jak mít doma co nejvíce přirozeného světla

0 min čtení
Mladý muž soustředěný na stavbu modelu pod střešním oknem VELUX, které osvětluje pracovní prostor | VELUX.

Denní světlo umí proměnit každou místnost v příjemnější prostor a zlepšit život všem, kdo v něm bydlí. Zajímá tě, jak ho co nejlépe využít? Chceš vědět, jaký má vliv na tvé zdraví a účty za energie? Máme pro tebe podrobného průvodce!

Přirozené světlo: co to přesně je?

Přirozené denní světlo vzniká spojením přímých a nepřímých slunečních paprsků během dne. Je to základní prvek, bez kterého se v životě neobejdeme.

Skládá se přibližně ze 40 % viditelného záření a 60 % ultrafialových (UV) a infračervených (IR) paprsků. Díky této různorodosti je denní světlo jedinečným zdrojem světla, který zatím žádné umělé osvětlení nedokáže napodobit.

Je totiž zatím nemožné uměle vytvořit proměnlivost světla denního, které se přirozeně proměňuje podle místa, času, ročního období nebo počasí1.

3 hlavní benefity dostatku denního světla

1. Pozitivní vliv na psychiku

Denní světlo výrazně ovlivňuje tvou psychickou pohodu.

Když máš doma dostatek slunečního světla, zlepší se ti nálada i kvalita spánku. Sluneční paprsky totiž pomáhají nastavit tvoje vnitřní hodiny.

Pravidelný kontakt s denním světlem udržuje tvůj přirozený biorytmus. Ten ovlivňuje nejen to, kdy spíš a kdy jsi vzhůru, ale i tělesnou teplotu a metabolismus.

2. Posílení tělesného zdraví

Denní světlo prospívá i tvému tělu.

Díky působení slunečních paprků si tvé tělo vytváří vitamín D. Ten je potřeba pro silné kosti, lepší imunitu a také snižuje riziko chronických nemocí.

Přirozené světlo také pomáhá tvému zraku. Oči díky němu méně namáháš, a předcházíš tak problémům z nedostatku kvalitního osvětlení.

3. Úspora energie a ochrana životního prostředí

Pokud máš doma dostatek denního světla, nemusíš tolik svítit. Když ho správně využiješ, snížíš spotřebu energie a ušetříš na účtech za elektřinu.

Navíc tím pomáháš i životnímu prostředí, provoz tvé domácnosti totiž zanechá menší uhlíkovou stopu.

Přečti si také: Úspory energií: jak snížit spotřebu v domácnosti

5 způsobů, jak přivést domů více denního světla

1. Strategické místění domu

Pokud teprve plánuješ stavbu domu, dobře promysli jeho orientaci a rozmístění oken. Správným návrhem získáš maximum slunečního světla.

Zohledni geografickou polohu místa, kde budeš stavět, a jaké je tam počasí během roku.

Ideální je směřoat dům k jihu. V zimě do něj pronikne nejvíc světla a v létě proti slunci pomůže stínění.

2. Nastuduj si, jak sluneční světlo funguje

Speciální počítačové programy ti ukážou, jak bude slunce do domu svítit v různých ročních obdobích. To se hodí při plánování orientace domu i rozmístění oken.

Zvaž spolupráci s architektem nebo projektantem, který se specializuje na nízkoenergetické domy. Pomůže ti s detailní analýzou slunečního světla u tvého projektu.

Nezapomeň se také zohlednit okolí – stromy nebo sousední budovy mohou v určitých částech dne nebo ročních obdobích stínit a je potřeba s tím při plánování počítat.

3. Maximum světla: vyber a umísti okna správně

Chceš mít doma co nejvíc světla po celý rok? Orientuj okna co nejvíce na jih. Na východní straně tě potěší ranní sluníčko, na západní si zase užiješ příjemné odpolední paprsky.

Neboj se zvolit velká okna nebo i celé prosklené stěny, pustí dovnitř více světla. Mysli ale i na to, aby jimi zbytečně neunikalo teplo.

Řešením jsou kvalitní okna s dvojitým nebo trojitým sklem. Ta si skvěle poradí s únikem tepla, a přitom propustí stejně světla. A když přidáš tónovaná skla nebo rolety, budeš mít pod kontrolou i to, kolik tepla se dostane dovnitř.

4. Nainstaluj střešní okna a světlovody

Střešní okna jsou ideální volbou pro podkrovní místnosti nebo prostory se šikmou střechou.

Přivádějí sluneční světlo shora, což znamená často větší množství světla než přes běžná svislá okna nebo vikýře.

Světlovodyjsou skvělým řešením pro místnosti uprostřed domu nebo tam, kde nemůžeš mít běžné okno. Zachytí světlo na střeše a speciálním odrazivým tunelem ho přivedou přesně tam, kde ho potřebuješ.

Nezapomeň, že montáž je lepší svěřit profesionálům. Zajistí správnou instalaci, která ochrání střechu před zatékáním.

Potřebuješ pomoc s projektem renovace bydlení? Získej bezplatnou konzultaciZačínáme

5. Využij lesklé povrchy a průsvitné materiály

Lesklé povrchy ti pomohou rozptýlit denní světlo po celém interiéru.

Světlé stěny, stropy i podlahy fungují podobně jako zrcadla – odrážejí světlo a projasní místnost bez nutnosti dalšího svícení.

Do tmavších koutů dokážou přivést světlo také správně umístěná zrcadla.

Skvělými pomocníky jsou i transparentní materiály – propustí dovnitř světlo a zároveň zachovají soukromí. Matné skleněné příčky, prosklené dveře nebo luxfery oddělí prostor, a přitom nebrání světlu v cestě.

Výsledek tohoto přístupu? Příjemné, rovnoměrné osvětlení prostoru bez rušivých kontrastů.

Jak vytvořit prostorný interiér s kuchyní propojenou s obývákemPřečti si hned

Jak získat dostatek světla a zároveň nemít doma příliš horko?

Reguluj přílišné teplo

Spolu s denním světlem přichází okny dovnitř i teplo. To je asi největší výzva, kterou musíš vyřešit.

Buď můžeš do oken instalovat speciální skla, která pustí dovnitř světlo, ale většinu tepla odrazí zpět.

Nebo využít venkovní stínění. Žaluzie, markýzy nebo venkovní rolety ti pomohou účinně regulovat, kolik slunečních paprsků a tepla se do interiéru dostane.

Markýzy VELUX poskytují účinnou ochranu před sluncem, minimalizují nárůst tepla a zároveň umožňují dostatek denního světla k osvětlení prostoru.

Dopřej si soukromí

Nemusíš se vzdávat ani světla, ani soukromí. Jednou z možností, jak zachovat oboje, je využít matné nebo tónované sklo. Pustí světlo dovnitř, ale zvědavé pohledy zůstanou venku.

Anebo jsou zde pro tebe chytrá řešení, díky kterým si míru průhlednosti oken nastavíš podle aktuální situace. Podle toho, jestli zrovna potřebuješ více světla, nebo soukromí.

Nech světlo proudit celým prostorem

Zajistit doma rovnoměrný přísun denního světla může být oříšek. Zvlášť když máš velký dům nebo spoustu menších místností.

Řešením je promyšlený a otevřený interiér. Čím méně bariér stojí světlu v cestě, tím lépe se rozptýlí po celém prostoru.

Zvaž využití světlovodů: přivedou přirozené světlo ze střechy i do míst, kam by se jinak sluneční paprsky nikdy nedostaly.

Jak sladit denní světlo s designem interiéru?

Denní světlo ovlivňuje vzhled interiéru, od výběru barev až po rozmístění nábytku.

Vyber správné barvy

Přirozené světlo během dne mění odstíny barev v interiéru a ovlivňuje tak, jak celý prostor působí.

Světlé a neutrální barvy jako bílá, béžová nebo pastelové odstíny denní světlo odrážejí, a tím místnost projasní a opticky zvětší. Tmavé barvy naopak světlo pohlcují. V opravdu hodně světlých místnostech to může být výhoda, ale tam, kde už teď bojuješ s nedostatkem světla, by se situace ještě zhoršila.

Důležitá je v tomto ohledu také výmalba: matný povrch rozptýlí světlo rovnoměrně do prostoru, zatímco ten lesklý ho odráží, a může tak vytvářet zajímavé světelné akcenty.

Jemné modré stěny vytvářejí uklidňující atmosféru, doplněnou přirozeným denním světlem. Světlá barevná paleta prosvětluje prostor a zvyšuje pocit útulnosti a prostornosti.

Promyšlené rozmístění nábytku

Chytrým rozmístěním nábytku můžeš denní světlo nasměrovat tam, kde ho potřebuješ.

Vyhni se velkým kusům nábytku v blízkosti oken – zbytečně by bránily světlu v cestě. K oknům raději umísti nižší nábytek, který světlo nebude pohlcovat.

Skvělými pomocníky jsou transparentní nebo polotransparentní kousky. Nábytek ze skla nebo jiných průsvitných materiálů pomůže světlu proudit dál do místnosti, a přitom ti bude stejně dobře sloužit.

Mysli i na to, jakým směrem nábytek v místnosti situuješ. Pohovku nebo křesla určitě postav směrem k oknům – užiješ si tak výhled ven i příjemné denní světlo.

Počítej i s umělým osvětlením

I když je přirozené denní světlo nenahraditelné, bez umělého osvětlení se neobejdeš. Důležité je, aby se oba typy světla vzájemně doplňovaly:

  • Vyber žárovky s nastavitelnou teplotou světla: LED žárovky, které umí měnit odstín světla, ti pomohou napodobit denní světlo v různých částech dne. Přechod mezi umělým a denním osvětlením pak bude plynulý a příjemný,
  • kombinuj různé druhy osvětlení: spojením hlavního osvětlení, bodových světel a lampičiek vytvoříš stejně bohaté světelné prostředí jako venku – například zapuštěná stropní světla zajistí celkové osvětlení, zatímco stolní lampy nebo nástěnná světla přidají útulnou atmosféru,
  • pořiď si stmívače: díky nim si nastavíš intenzitu umělého světla přesně podle toho, kolik denního světla zrovna máš k dispozici, a oba zdroje světla tak budou krásně ladit.

Autor

Redakční tým VELUX

Sdílet

Zdroje

  1. Boyce, P., Hunter, C. and Howlett, O. (2003) The Benefits of Daylight through Windows, Lighting Research Center, Rensselaer Polytechnic Institute.

Další podobné články

Využití přirozeného denního světla k rozjasnění domova
Přirozené sluneční světlo je jedním z každodenních zdrojů, které mohou váš domov skutečně pozitivně ovlivnit. Více přirozeného denního světla ve vaší domácnosti přináší mnoho psychických i fyzických výhod.
Přečti si celý článek
Jak zlepšit kvalitu vnitřního vzduchu
Až 90 % času trávíme v interiéru. Zatímco venku hodně slyšíme o znečištění a zvyšující se hladině CO2, zajímali jste se někdy o kvalitu ovzduší u vás doma?
Přečti si celý článek
Vybudujte podkrovní pokoje a zdvojnásobte svůj obytný prostor
Plánujete stavbu nového domu? Nebo jste již začali zvyšovat střechu a podkroví? Pak byste rozhodně měli zvážit vybudování místnosti v podkroví. Nejenže dosáhnete výrazného zvětšení podlahové plochy, ale užijete si spoustu dalších výhod.
Přečti si celý článek
Jednoduchá a rychlá výměna střešních oken
Nadešel čas na výměnu střešních oken? Stále nevíte, jak na to? Hledáte právě spolehlivého profesionálního partnera? Nejste si jisti, jak dlouho celý proces trvá? Čtěte dále a dozvíte se všechny odpovědi.
Přečti si celý článek
Proměň svůj obývací pokoj: 7 inspirativních tipů
Hledáš inspiraci pro výzdobu svého obývacího pokoje? Máme pro tebe sedm osvědčených tipů, které ti pomohou proměnit prostor v harmonické a útulné místo. Ukážeme ti, jak všechno naplánovat, využít vlastní kreativitu a vytvořit obývák, který bude odrážet tvou osobnost.
Přečti si celý článek