Kvalita vzduchu v interiéru: 5 tipů pro zdravější domov

0 min čtení
TEP 3792.jpg

Co znamená kvalitní vzduch v interiéru? Jak na tvé zdraví působí škodliviny, které máš doma? A jak můžeš zlepšit kvalitu vzduchu, abys předešel zdravotním rizikům a žil v příjemnějším prostředí? Na všechny tyto otázky najdeš odpovědi v tomto článku.

Co si zapamatovat
 1. Špatná kvalita vzduchu v interiéru škodí zdraví

Pobyt v prostředí se špatným vzduchem může způsobit řadu zdravotních problémů – krátkodobých i dlouhodobých. Jde o dýchací potíže, alergie, bolesti hlavy, únavu, závratě, ale i chronická onemocnění dýchacích cest a nemoci srdce a cév.

 2. Proč je důležité přirozené větrání a střešní okna

Když budeš správně větrat, i střešními okny, vzduch v místnosti se bude lépe obměňovat. Sníží se tak množství škodlivin v interiéru a zlepší se kvalita vzduchu. Tvoje zdraví to ocení.

 3. Jak zlepšit kvalitu vzduchu v interiéru

Pro zdravé vnitřní prostředí kombinuj přirozené větrání okny mechanickým větráním, používej čističky vzduchu s HEPA filtry, omez zdroje znečištění a udržuj čistotu. Vytvoříš tak příjemné prostředí pro sebe i ostatní.

Kvalita vzduchu v interiéru: co to vlastně znamená?

Air Infiltration and Ventilation Centre (AIVC) Mezinárodní energetické agentury1 definuje kvalitní vzduch v interiéru jako vzduch bez škodlivin, které by mohly způsobovat podráždění, nepohodlí nebo zdravotní potíže.

Podle dánské studie profesora Jana Sundella z roku 20042 ovlivňuje kvalita vzduchu v interiéru náš život ve čtyřech hlavních oblastech:

  • komfort – kvalitu vzduchu vnímáme okamžitě při vstupu do budovy,
  • zdraví – špatná kvalita vzduchu může negativně ovlivnit naše zdraví,
  • výkonnost – čistý vzduch zlepšuje mentální výkon a celkovou pohodu,
  • další benefity – čerstvý vzduch nás propojuje s venkovním prostředím a přirozené větrání okny je velmi žádoucí.

Kvalitu vzduchu doma ovlivňuje několik faktorů: míra větrání, zdroje znečištění, podmínky prostředí, ...3

Analýza společnosti Navigant Ecofys zveřejněná v Healthy Homes Barometer (VELUX, 2017) ukazuje, že každý šestý Evropan žije v nevyhovujícíh budovách, tedy v prostředí, které je vlhké, přetopené, s nedostatkem denního světla nebo nedostatečně vytápěné.

Tato analýa také ukazuje, že lidé, kteří žijí domech s vysokou vlhkostí, mají 1,7krát vyšší pravděpodobnost, že budou svůj zdravotní stav hodnotit jako špatný.

A platí podle ní také, že pokud žijeme v prostoru bez dostatku denního světla nebo přetápěném prostoru, máme 1,5krát vyšší pravděpodobnost zdravotních problémů.

Jaká rizika se skrývají ve vzduchu v interiéru?

Podle studie profesorky Philomeny Bluyssenové z roku 20094 obsahuje vzduch v interiéru řadu látek, které mohou ovlivnit tvé zdraví nebo pohodu.

Patří mezi ně:

  • plyny (zejména formaldehyd),
  • těkavé organické látky (VOC),
  • anorganické chemické sloučeniny (oxidy dusíku (NOX) a oxidy síry (SOX),
  • částice (domácí prach, zplodiny ze spalování)
  • radioaktivní plyny (radon),
  • biologické prvky (plísně, houby, pyl, roztoči...),
  • vlhkost ve formě vodní páry.

Podle této studie pochází většina škodlivin ze zdrojů uvnitř budov. Mezi ně patří:

  • lidská činnost (cigaretový kouř, částice z vaření, čisticí a kosmetické přípravky),
  • spotřební a kancelářská elektronika (laserové tiskárny),
  • stavební materiály (tepelná izolace, překližky, barvy, nábytek, podlahové a nástěnné krytiny).

Pro zachování zdravého a příjemného prostředí v interiéru je proto důležité:

  • kontrolovat zdroje znečištění, aby se minimalizovala koncentrace škodlivin ve vzduchu (volit stavební materiály a nábytek s doloženými nízkými emisemi chemických látek, používat šetrné a ekologické čisticí prostředky, nekouřit v interiéru, regulovat vlhkost...),
  • Sledovat hladiny CO2, vlhkosti, VOC a dalších škodlivin v interiéru.

Proč sledovat množství oxidu uhličitého

Hladina oxidu uhličitého (CO2) je důležitým ukazatelem účinnosti větrání.

CO2 vzniká při dýchání a používání některých domácích spotřebičů. Jeho hromadění může znamenat nedostatečné větrání, které pak zhoršuje účinky dalších přítomných škodlivin.

Venkovní vzduch přirozeně obsahuje asi 400 ppm CO2, ale uvnitř budov tato hodnota stoupá kvůli přítomnosti lidí.

Koncentrace CO2 nad 950 ppm, jak stanovuje evropská norma EN 16798-1 z května 2019, může znamenat špatnou kvalitu vzduchu. Vyžaduje zvláštní pozornost hlavně v místnostech, kde lidé tráví hodně času, jako jsou ložnice a obývací pokoj.

Vysoká koncentrace CO2 může způsobovat ospalost, bolesti hlavy a snížení produktivity.

Proto je důležité sledovat jeho hladinu CO2 zejména v místnostech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou třídy a kanceláře.

Přirozené větrání hladinu účinně snižuje - nahromaděný oxid uhličitý se jednoduše naředí čerstvým vzduchem.

Okna a jejich vliv na kvalitu vzduchu v interiéru

Přirozené větrání pomáhá udržet zdravý vzduch v místnostech. Správné umístění oken pomůže maximálně využít účinnost přirozeného větrání.

Když ke klasickým oknům přidáš střešní okna, vznikne v místnostech vzestupný proud vzduchu. Ten zlepšuje výměnu vzduchu a odvádí škodliviny z interiéru (těkavé organické látky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ VOC), jemné částice a další).

Tento způsob, kterému říkáme příčné větrání, je velmi účinný v místnostech s vysokou koncentrací škodlivin nebo tam, kde je vyšší vlhkost, například v kuchyni a koupelně.

Vydáváš se na cestu za novými vylepšeními bydlení?Začínáme

Jak poznat špatnou kvalitu vzduchu?

Okamžité dopady na zdraví

Špatná kvalita vzduchu v interiéru může téměř okamžitě vyvolat různé zdravotní problémy.

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • dýchací obtíže – podráždění v krku, nosu a očích, problémy s dýcháním a zhoršení astmatu a tyto příznaky bývají prvním varováním, že se kvalita vzduchu v interiéru zhoršuje,
  • alergie – škodliviny jako roztoči, plísně a pyl mohou zhoršit sezónní nebo celoroční alergie a vyvolat kýchání, ucpaný nos a svědění,
  • celkové příznaky – bolesti hlavy, únava a závratě také signalizují nekvalitní vzduch a tyto příznaky bývají často zaměňovány za nachlazení nebo chřipku, což ztěžuje odhalení skutečné příčiny.
Svěží domov: síla přirozeného větráníPřečti si hned

Dlouhodobé následky

Dlouhodobé vystavení špatnému vzduchu v interiéru může mít vážnější následky, které se mohou projevit až po několika letech.

Mezi tyto následky patří:

  • chronické dýchací potíže – trvalé vystavení škodlivinám může vést k chronickým onemocněním jako zánět průdušek, astma, nebo dokonce chronická obstrukční plicní choroba (CHOPN),
  • onemocnění srdce a cév – dlouhodobé dýchání znečištěného vzduchu v interiéru může vést k srdečním chorobám, vysokému tlaku a mozkové mrtvici (CMP), protože škodliviny v těle vyvolávají záněty a poškozují buňky.

Kvalita vzduchu v interiéru: 5 tipů pro zdravější domov

5 tipů pro čistý vzduch

1. Využívej přirozené větrání

Přirozené větrání je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit kvalitu vzduchu doma.

Pravidelně otevírej okna, včetně těch střešních, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch a snížila se koncentrace škodlivin.

2. Nainstaluj systém řízeného větrání pro optimální výměnu vzduchu

Systém řízeného větrání zajistí stálý přísun čerstvého vzduchu, odvede pryč vydýchaný vzduch a navíc filtruje vzduch přiváděný zvenčí.

Tento systém oceníš hlavně v místnostech s vyšší mírou znečištění vzduchu nebo tam, kde běžné větrání okny nestačí.

3. Používej čističky vzduchu

Čističky vzduchu, jako HEPA filtry (vysoce účinné filtry vzduchových částic) nebo UV sterilizace, odstraňují z vnitřního vzduchu částice a mikroorganismy.

Tyto systémy se hodí zvláště tam, kde není možné úplně odstranit zdroje znečištění nebo v místech s vysokou koncentrací jemných částic a alergenů.

4. Omez zdroje znečištění

Používej materiály s nízkým obsahem těkavých organických látek (VOC), pravidelně kontroluj kotel a další plynové spotřebiče, aby nedocházelo k únikům, a udržuj vlhkost mezi 40 % a 60 %. Předejdeš tak vzniku plísní a roztočů.

5. Udržuj doma čistotu

Výše zmíněné rady jdou ruku v ruce s důkladným úklidem – častým vysáváním a utíráním prachu.

Při úklidu a údržbě domácnosti používej šetrné prostředky, které neuvolňují do vzduchu škodlivé chemické látky.

Kvalitu vzduchu v interiéru si můžeš nechat i otestovat. Zjistíš tak konkrétní zdroje znečištění a můžeš je pak cíleně odstranit.

Autor

Redakční tým VELUX

Sdílet

Zdroje

  1. 17. konference AIVC (1996), Optimální větrání a řízení proudění vzduchu v budovách.
  2. Sundell, J. (2004), Historie kvality vnitřního ovzduší a zdraví, Indoor Air, sv. 14, č. 7, str. 51–⁠58.
  3. VELUX Daylight, Energy, and Indoor Climate Basic Book –⁠ Kvalita vnitřního ovzduší | Větrání.
  4. Bluyssen, P. (2009), Příručka pro vnitřní prostředí: jak udělat budovy zdravé a pohodlné.

Další podobné články

Jak zlepšit kvalitu vnitřního vzduchu
Až 90 % času trávíme v interiéru. Zatímco venku hodně slyšíme o znečištění a zvyšující se hladině CO2, zajímali jste se někdy o kvalitu ovzduší u vás doma?
Přečti si celý článek
Využití přirozeného denního světla k rozjasnění domova
Přirozené sluneční světlo je jedním z každodenních zdrojů, které mohou váš domov skutečně pozitivně ovlivnit. Více přirozeného denního světla ve vaší domácnosti přináší mnoho psychických i fyzických výhod.
Přečti si celý článek
Proměň svůj obývací pokoj: 7 inspirativních tipů
Hledáš inspiraci pro výzdobu svého obývacího pokoje? Máme pro tebe sedm osvědčených tipů, které ti pomohou proměnit prostor v harmonické a útulné místo. Ukážeme ti, jak všechno naplánovat, využít vlastní kreativitu a vytvořit obývák, který bude odrážet tvou osobnost.
Přečti si celý článek
Proměň svou ložnici v oázu klidu: 13 tipů pro dokonalý interiér
Toužíš po ložnici, která ti dodá energii hned po probuzení? Místo, kde každý detail odráží tvůj styl a osobnost? Máme pro tebe dvanáct osvědčených tipů, jak si vytvořit prostor přesně podle svých představ.
Přečti si celý článek
Proměň koupelnu ve vysněný prostor: tvůj kompletní průvodce
Plánuješ rekonstrukci koupelny? Provedeme tě celým procesem od plánování po realizaci. Zajímá tě délka rekonstrukce nebo různé možnosti provedení? Nabízíme přehled od základní po kompletní rekonstrukci koupelny včetně inspirativních příkladů.
Přečti si celý článek