Není žádná planeta B 
Příroda nepočká, začněme ji šetřit hned 

16. 4. 2019

Jednorázové plasty před vyhozením využijeme pouhých 12 minut. Jejich rozklad ale, pokud nejsou recyklovány, trvá desítky let. Vizí společnosti VELUX je být modelovou firmou ve všech směrech. Týká se to i zodpovědnosti k životnímu prostředí. Proto v BKR ČR zavádíme koncept Zero Waste a zbavujeme se postupně jednorázových plastů.  

Už i velké společnosti si přiznávají, že množství odpadů, jež vyprodukují, je pro svět alarmující. S pravdou ven vyšla v březnu 2019 třeba Coca-Cola. Ročně vyprodukuje tři miliony tun plastu, což je v přepočtu na lahve s objemem 500 ml zhruba pětina veškeré světové produkce, tedy asi 108 miliard půllitrových lahví. Plasty lidé umí do jisté míry zrecyklovat, ale ne pro všechny typy plastu najdou využitelnost. Třídění je i přesto jeden z mála možných způsobů, jak se s plasty vypořádat. V opačném případě končí v půdě, v ovzduší a ve všech vodních zdrojích Země, především pak v oceánech. Ve formě mikroplastu zabíjí mořské živočichy, ptáky a v konečném důsledku i lidstvo.   

Nemáme moře, tak se nás to netýká? 

Do oceánů a moří je posílají i čeští spotřebitelé. Nacházejí se totiž i v například v kosmetice - peelingových gelech na obličej, zubních pastách či se uvolňují ze syntetických textilií při praní a končí jak v odpadních vodách, tak v pitné vodě. Díky své malé velikosti jsou takovéto úlomky plastů lidským okem nezpozorovatelné a rovněž není snadné je z vody odstranit.  

Narozdíl od PET lahví, které jsou po vytřídění využitelné třeba na opětovnou výrobu PETek nebo střešních krytin, plotů, oblečení, jsou jednorázové obaly, jako kelímky a folie, největší hrozbou. Jsou nejhůře využitelné, a proto je většinou nikdo nechce vykupovat. Jednorázové spotřební zboží představuje značný problém. Používá se jen krátce, dle odhadů neziskové organizace 5 Gyres Institute tyto plasty před vyhozením využijeme pouhých 12 minut. Ale jejich rozklad, pokud nejsou recyklovány, trvá desítky let. 

Mezi jednorázové umělohmotné produkty patří plastové lahve, nádobí, kelímky, brčka či vatové tyčinky. Průměrný Evropan za rok vyprodukuje 31 kilo takového odpadu. To se ale dá změnit. V případech, kdy existuje přijatelná ekologičtější alternativa nahrazující jednorázové plasty, je žádoucí po ní sáhnout. 


Zavádíme zero waste do BKR ČR

Zero waste je životní styl orientující se na používání výrobků a procesů takovým způsobem, aby se systematicky snižoval objem a toxicita odpadů a materiálů, šetřily a obnovovaly všechny zdroje a nedocházelo k jejich spalování či jinému úbytku. V BKR ČR třídíme odpad, využíváme alternativní palivo, ale v některých věcech jsme trochu zaspali.  


Co nyní chystáme? 

Vyměníme všechny zásobníky s barely na vodu za nové, které se dají přímo napojit na ”kohoutkovou vodu”. K dispozici bude studená, teplá a sycená voda. Žádné plastové barely a kupovaná kazící se voda už nás nemusí trápit. Pryč s jednorázovými kelímky! Každý zaměstnanec dostane láhev vyrobenou ze 100% recyklovatelného plastu neobsahujícího škodlivé BPA látky (Bisphenol A). Láhev můžete používat opakovaně a vydrží roky. Jakmile doslouží a vyhodíte ji do plastů, při recyklaci nebude vylučovat žádné škodlivé toxiny do ovzduší. Na kávu nově poslouží kelímky papírové, ale i ty časem hodláme vyměnit za omyvatelné hrnky. 

Také obal nápojů pro návštěvy jsme vyměnili. Místo plastové lahve je nyní nabízíme ve skle.  


7 důvodů, proč je lepší kohoutková než balená

1. Přírodě trvá více než 700 let, než plast rozloží. 

2. Litr balené vody stojí přibližně 1000krát více než 1 litr vody z vodovodu. 

3. Balená voda poškozuje zdraví toxickými látkami, které se uvolňují z plastové láhve (např. BPA) do vody. 

4. Balená voda má velmi negativní dopad na životní prostředí - znečištění, které vzniká při produkci, transportu, balení a odpadu. 

5. 85 % plastových láhví se nikdy nezrecykluje a končí v koši a na skládkách. 

6. 24 000 000 litrů nafty je třeba pro výrobu miliardy plastových láhví  

7. Výroba plastových láhví představuje vyprodukování milionů dioxinu carbonu ročně. 


Pár tipů na zero waste doma

Třídit, třídit, třídit. Komunál, co zbyde, můžete ukládat do papírových pytlů nebo eko rozložitelných odpadkových pytlů, bioodpad do kompostovatelných pytlíků a na kompost, případně do popelnice na bioodpad. 

Tam, kde to jde, vyměňte plast za alternativní materiály. Třeba i v oblasti osobní hygieny. Vyzkoušeli jste už bambusové vatové tyčinky nebo zubní kartáčky? Zkusit můžete třeba i přírodní zero waste tuhá mýdla, šampony či deodoranty. Představte si, kolik plastu vyprodukuje 4členná rodina jen za sprchové gely a šampony.  

Prací gely a aviváže jsou oblíbené. Když si ale uvědomíme, kolik plastového odpadu, nevyužíváme-li bezobalovou drogerii, praní představuje, je to za rok několik lahví/sáčků. Návrat k sypkým pracím práškům, v lepším případě i těm, co nezatěžují přírodu, znamená papírovou recyklovatelnou krabici. Měkkosti dosáhnete přidáním kapky octa místo aviváže, vůně zase přiložením mýdla do skříně.  

Potraviny a drogerii můžete kupovat v bezobalových obchodech, kam si přinesete svoje obaly. Klidně plastové. Po spotřebování surovin je však nevyhodíte, ale znovu si do nich necháte nasypat těstoviny. 

A konečně, přírodu můžete šetřit i tím, že nekupujete oblečení nové, ale ”zrecyklujete” to, co už poprvé koupil někdo jiný. Ano, mluvíme o second handu. V sekáči koupíte úplně stejné značky, jako v oficiálním obchodě, a několikanásobně levněji. Díky tomu, že se oblečení dováží většinou ze zahraničí, můžete narazit i na kousky, které v Česku nejsou vůbec k mání.  



Zdroj:

https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/coca-cola-plasty-znecisteni-cirkularni-ekonomika.A190314_152229_ekoakcie_svob 

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/plasty-v-oceanech-za-minutu-do-nich-vyprazdnime-jedno-popelarske-auto-v-roce_1808080700_nkr 

https://www.meneodpadu.shop/plastove-lahve/equa-flower--400ml/ 

Greenpeace ČR Facebook 

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2739215-mikroplasty-zamoruji-oceany-i-zive-tvory-izraelsti-biologove-zjistuji-jak-jsou?fbclid=IwAR2gS_3-X2T2fU9kc886fByP0JNL6BJdy3LipET-D6-8wQVx5_lPNNc01Iw#articlewithopenedgallery 

 

Další články