{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.

Městečko Neulengbach obklopené klidnými kopci a poli leží hodinu jízdy od Vídně. A právě široké výhledy na ně byly klíčovým prvkem při návrhu vlastního domu architekta Franze Karnera. Na hranici svažitého pozemku byl umístěn jednoduchý objekt, jehož terasovými okny je vidět až do blízkého starého paláce ležícího na západní obzoru ve vzdálenosti 13 kilometrů.

Malý bytový box se vzdušným obývacím prostorem, ložnicí a koupelnou je přístupný samostatnou vstupní kostkou, která jej spojuje s podlouhlou dílnou a skladem. Všechny tři prostory stojí na dřevěné plošině plovoucí nad loukou.

Fasádní okna jsou umístěna pouze tam, kde jsou nádherné výhledy, a stěny vlevo se používají pro skladování. Přidání střešních oken bylo dokonalým řešením, jak zajistit domu denní světlo tam, kde to bylo nejvíce potřeba.

Vnitřek plynule splývá s terasou, takže se obývací prostor v letních měsících rozšiřuje. Dům je naprosto bezbariérový, a jak říká sám architekt, „co nejmenší a tak velký, jak je potřeba“. Franz Karner popisuje dům jako jednopokojový prostor sestávající z různých zón vybavených vestavěným nábytkem. Původně vyučený tesař si sám nakreslil každý kout domu.

Dům v Neulengbachu se střešními okny VELUXArchitekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.; Fotografie: Patricia Weisskirchner

Franz Karner

Architekt

Doporučujeme našim studentům, aby o udržitelnosti přemýšleli již od úplného začátku. Během kurzu odhalí důležitost denního světla v udržitelném designu a naučí se, jak ho ve svých projektech simulovat pomocí nástroje Daylight Visualizer.

Architekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.; Fotografie: Patricia Weisskirchner

Střešní okna VELUX hrají v tomto životním stylu zásadní roli: nejen, že propouštějí světlo do prostoru, ale také umožňují rychlou výměnu vzduchu v interiéru. Díky velkému střešnímu otvoru nad sporákem se z kuchyně stává místo, kde k nebi stoupá horký vzduch a vůně vařených pokrmů. Tento největší otvor také umožňuje efektivní chlazení domu po dlouhém horkém letním dni.

Grafika

Architekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.; Fotografie: Patricia Weisskirchner

Při návrhu vlastního domu architekt provedl simulaci denního světla, stejně jako to dělají jeho studenti. Díky nasbíraným zkušenostem (se společností VELUX spolupracuje již sedm let) se mu podařilo zajistit denní světlo v budově tak, jak si ho představoval. Interiér budovy také vypadá přesně tak, jak slibovaly vizualizace v softwaru Daylight Visualizer. Jeden a půl roku pečlivého plánování a také volba dřevěné konstrukce umožnily pouze pětiměsíční realizaci stavby. Ve skutečnosti stavba vnějších stěn budovy zabrala jen několik dnů. Franz Karner svoji roli v projektu uchopil odlišně od tradičního přístupu architektů: neměl v plánu zanechat trvalou stopu. Vytvořil světlem zaplavené a útulné obydlí, které bude sloužit a spotřebovávat minimální množství energie, dokud ho budou dva obyvatelé potřebovat.

Produkty VELUX použité v tomto projektu
VELUX flat roof window CVP
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt: Rodinný dům
Umístění: Neulengbach, Rakousko 
Architekt: Franz Karner
Rok: 2015
Fotografie: Patrizia Weisskircher / Franz Karner